Atopické ekzém se může projevit na jakékoli části těla, ale u dětí i dospělých se nejčastěji objevuje právě na končetinách. Není se čemu divit, protože i u osob bez sklonu k citlivé pokožce a alergiím jsou právě části rukou a nohou náchylnější k suché kůži. U rukou se jedná především o lokty, loketní jamky, hřbety rukou, konečky prstů a zápěstí. U nohou pak o podkolenní jamky, kotníky, prsty a paty. Obecně lze říci, že se jedná především o nejvíce namáhané části rukou a nohou. Zpravidla se ekzém objevuje u většiny osob na rukou, ale může dojít i k tomu, že se projeví jenom na nohou nebo na obou končetinách současně.
Ložiska atopického ekzému mohou být různě velká. U někoho postihnou výraznou část končetiny, u někoho se může jednat o malý flíček o velikosti mince. I v případě, že se u vás objeví ekzém jen v menší míře, je dobré obrátit se na kožního lékaře a zahájit léčbu, aby nedocházelo k rozšíření nemoci. Jak atopický ekzém na končetinách vypadá? Kůže je v daném místě velmi suchá a tím dochází k šupinkatění či popraskaní. Místo bývá zarudlé a svědí. Kůže se může dokonce i odlupovat, anebo praskat do hloubky, což je obzvláště nepříjemné. V horších fázích se objevují i pupínky či puchýřky a může docházet k mokvání.
Hlavní příčinou ekzému na rukách a nohách je právě kontaktní alergická dermatitida. Jedná se o opožděnou reakci na alergen. Právě naše končetiny přicházejí do kontaktu s různými alergeny, ať už jde o kosmetiku, bižuterii (prsteny, náramky), rukavice, gelové nehty nebo obuv. Často za ekzém mohou právě materiály těchto výrobků. Podstatným krokem k úspěšné léčbě atopického ekzému je odhalení vašeho alergenu. Zjistíte-li co přesně vám alergickou reakci způsobuje, můžete se danému spouštěči vyhýbat a tím svůj stav zlepšit. Jak alergen odhalit? Zkuste změnit denně používanou kosmetiku za šetrnější (mýdlo, sprchový gel, šampon), přestaňte na určitou dobu nosit šperky a pozorujte, zda se ekzém zlepší. Dávejte pozor na pot a chlad, oba totiž ekzém zhoršují. Proto se v létě vyhýbejte přímému slunci, v zimě zase prochladnutí. V obou ročních obdobích svou kůži chraňte dostatečnou vrstvou krému či masti. Na začínající, střední i těžké fáze atopického ekzému vám pomohou přípravky Epaderm, které pokožku hydratují.
Svou roli ve zlepšení vašeho stavu hraje také strava. Až u jedné třetiny dětí je příčinou výskytu či zhoršení atopického ekzému potravinové alergie, a to především na kravské mléko, vejce, pšenici, sóju, ale může se objevit i alergie na určitý druh zeleniny/ovoce a ořechy. Vyskytnout se však může i u dospělých. Některé potraviny navíc nemusí být přímo alergenem, ale stačí, že zvyšují hladinu histaminu v těle. Proto je jako součást léčby atopické dermatitidy právě histaminová dieta, která spočívá ve vyhýbání se potravinám jako je alkohol, fermentovaná a kvašená jídla, uzeniny, ryby a mořské plody, zrající sýry, čokoláda a některé druhy ovoce a zeleniny (rajčata, špenát, jahody, ananas).