Atopický ekzém je zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje jako svědivá vyrážka s ložisky velmi suché a popraskané pokožky. Na vznik onemocnění i jeho průběh má vliv řada faktorů. S některými z nich, například s dědičností, toho příliš nenaděláme. Pak je tu ovšem zásadní faktor, který ovlivnit můžeme a tím je strava. Protože je atopický ekzém velmi často potravinovou alergií projevující se na kůži, zaměříme se dnes na potraviny, které jeho příznaky zhoršují.
Nejčastěji se atopický ekzém jako projev potravinové alergie či intolerance projevuje u dětí do 3 let věku. I to je důvodem, proč by se hlavní alergeny měly do dětské stravy zařazovat postupně. Mezi nejvíce problematické potraviny patří kasein (bílkovina kravského mléka), pšenice, sója, vajíčka a některé druhy ovoce, zeleniny, semen a ořechů. Ve většině případů tyto kožní projevy alergických reakcí na potraviny postupem času vymizí. Atopickou dermatitidou tak trpí 15–20 % dětí, ovšem v dospělé populaci je podíl osob s touto diagnózou mezi 1 až 3 %.
Zvláště u pacientů s atopickým ekzémem je velmi důležité potravinové intolerance prokázat laboratorně. Pokud se u některých potravin nebo jejich skupin alergie prokáže, je nutné je z jídelníčku zcela vyloučit. U dětí existuje velká šance, že potravinová nesnášenlivost v průběhu let vymizí, a tak je možné testy na alergologii postupovat pravidelně. Pokud alergie skutečně vymizí, mohou se tyto potraviny poté opět stát součástí jídelníčku. Ohledně alergií je vždy vhodné mít jistotu, tedy potvrzení z laboratorního testování. Dodržování různých diet „naslepo“ může totiž způsobit nedostatek některých živin, což neprospívá stavu pokožky ani celkovému zdraví.
Kromě klasických alergenů existují i další potraviny, které mohou atopický ekzém aktivovat a dráždit pokožku nealergickým způsobem. Jde především o kyselé potraviny, které zvyšují pH pokožky. Problematické jsou také složky potravy zvyšující hladinu hormonu histamin v těle. Tato látka se přirozeně vyskytuje například v kůži, dutinách, plicích či střevech a plní řadu důležitých funkcí. V příliš vysokém množství v těle ovšem histamin způsobuje zánět a nepříjemné svědění.
Někteří lidé trpí tzv. histaminovou intolerancí. To znamená, že jejich organismus není schopen histamin účinně štěpit a odbourává jej velmi pomalu. Histamin je v různém množství obsažen v některých potravinách. Osoby s histaminovou intolerancí by tedy neměli jíst potraviny s vysokým obsahem této látky. Jde například o potraviny, jejichž výroba zahrnuje procesy jako zrání, fermentace, uzení nebo kvašení. Lidé s atopickou pokožkou by tak měli jíst co nejčerstvější potraviny, které neprošly průmyslovým zpracováním.
Strava je jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují zdraví kůže. Potravinové alergeny mohou být příčinou vzniku atopického ekzému, případně mohou zhoršovat jeho průběh. Pak jsou zde potraviny, které sice nejsou alergeny, ale na stav atopické pokožky mohou mít negativní vliv. Jedná se o kyselé potraviny a složky stravy zvyšující v těle hladinu látky histamin. Lidé s atopickou pokožkou by se tak měli zaměřit na svůj jídelníček a vyloučit z něj (případně alespoň co nejvíc omezit) problematické potraviny. Strava atopiků by měla mít protizánětlivý charakter a měla by přispívat k celkovému posílení imunitního systému.