Časté dotazy o lupénce

S lupénkou neboli psoriázou se pojí mnoho dotazů. Na ty nejčastěji jsme si pro vás připravili odpovědi.

Jak poznám lupénku?

➤ Při lupénce se tvoří malé záněty na kůži, tělo se tím vyrovnává tak, že se kožní buňky rychle množí, aby kůži uzdravily. Vznikají tak zarudlá vystouplá ložiska odlupující se kůže. Existuje několik forem lupénky. S jistotou nemoc vždy diagnostikuje pouze kožní lékař, kterého určitě navštivte pokud máte podezření, že se u vás psoriáza objevila.


Je lupénka nakažlivá?

➤ Ne, lupénka je autoimunitní nemoc a není nakažlivá, takže ji nemůžete přenést na jinou osobu.


Dá se lupénka vyléčit?

➤ Bohužel, lupénka je nevyléčitelná. Ani v současnosti lékaři zcela neznají příčiny jejího vzniku, neví tedy ani jak onemocnění léčit. Ale je možné výrazně zmírnit její projevy, při velmi úspěšné léčbě, vymizí příznaky zcela a pravidelnou péčí o pokožku lze zamezit jejich navrácení.


V jakém věku se lupénka objevuje?

➤ Lupénka se může objevit téměř v každém věku. Nejčastěji se objevuje mezi 10. a 40. rokem, pokud k ní máte dědičnou predispozici. U osob, které pak v rodině psoriatiky nemají, se často projeví mezi 40. a 50. rokem.


Jaké léky mi lékař předepíše?

➤ To je velmi individuální, záleží na věku pacienta, celkovém zdravotním stavu i tom, jak vážně se lupénka projevuje. Lokálně se používají léky k odstranění šupinkaté suché kůže. Na lehké a středně těžké formy lupénky vám lékař může předepsat retinoidy, ke krátkodobé léčbě se také používají kortikosteroidy. Velmi často se také předepisuje fototerapie. V neposlední řadě vám doporučí masti k hydratování kůže.


Jak si mohu pomoci sám?

  • Dbejte na péči o pokožku, promazávejte ji vhodnými mastmi a krémy, jako je např. Epaderm.
  • Neškrábejte se, ani neodstraňujte šupinky kůže násilím, mohlo by dojít ke krvácení a zhoršení stavu kůže.
  • Snažte se chránit kůži před podrážděním.
  • Noste oblečení, které kůži nedráždí (volnější a přírodní materiály).
  • Vyhýbejte se všem dráždivým vlivům a alergenům.

Musím změnit svůj životní styl?

➤ Musíte ho přizpůsobit onemocnění, ale určitě jej nemusíte zcela změnit. Důležité je vyvarovat se stresu a dráždivých vlivů (což jsou často klasické alergeny a obyčejné čistící prostředky). Měli byste omezit kouření, alkohol, dostatečně spát. Snažte se vyhnout infekci, která by mohla lupénku zhoršit či vyvolat (angína, infekce zubů) a zamezte kontaktu pokožky s chemikáliemi (přípravky na úklid).


Jaké aktivity nesmím dělat s lupénkou?

➤ To je velmi individuální. Záleží na tom, co přesně vám vadí. Obecně se vyvarujte aktivit, které dráždí kůži, neměli byste se hodně zpotit - například při sportu, to však neznamená, že byste se sportu měli vyhýbat. Ba naopak, sport působí preventivně proti vzniku onemocnění srdce a cév, ty postihují psoriatiky častěji než zdravé lidi, proto se fyzické aktivitě nevyhýbejte. Volte však klidnější sporty.


Mohu se s lupénkou opalovat?

➤ Krátký pobyt na slunci může mít na projevy psoriázy příznivý vliv. Lékaři dokonce často světelnou terapii doporučují jako jeden z léčebných postupů. Nicméně při této léčbě nehrozí vedlejší účinky jako spálení. Slunci se nevyhýbejte, ale přímo opalování nedoporučujeme. Při každém pobytu na slunci se také dostatečně chraňte - použijte vhodný opalovací krém s dostatečně silným ochranným filtrem a sluneční brýle.


Myslím, že mám lupénku, jak se to pozná?

➤ Jako laik to nikdy nepoznáte s jistotou. Navštivte dermatologa, který určí správně diagnózu.


Lupénka zcela vymizela, proč se musím nadále léčit?

➤ Protože lupénka je vrozená a tudíž nevyléčitelná. Může se tedy kdykoli zase vrátit. I nadále se vyhýbejte dráždivým vlivům a pravidelně hydratujte pokožku.

Produkty na ošetření lupénky