Existuje 7 typů psoriázy, které se od sebe liší příznaky i projevy onemocnění. Nejčastěji se lze setkat s prvními dvěma druhy, které se projevují jen loupáním kůže. Tyto formy jsou nepříjemné, ale nijak závažné. Vážnější formy sice mohou znít děsivě, ale nemoc se nikdy neobjeví z ničeho nic. Pokud se začnete léčit včas s prvními podezřelými příznaky, vážný průběh nemoci vám nehrozí.
Ložisková nebo-li plaková psoriáza je nejčastější formu psoriázy, se kterou se lze setkat. Vyskytuje se u 80 - 90 % psoriatiků. V tomto případě se projevuje červenými ohraničenými ložisky šupinaté a loupající se kůže na těch částech těla, která jsou hodně mechanicky namáhána. Tedy kolem velkých kloubů - lokty, kolena, kyčle, podpaží. Objevit se však může i na kůži pod vlasy či jinde na těle. Zpravidla nemoc vypadá ošklivě, ale nebolí ani nesvědí. Pokud se průběh zhoršuje, může dojít právě ke svědění či bolesti.
Kapkovitá psoriáza je druhou nejčastější formou tohoto onemocnění a vyskytuje se zhruba u 8 % postižených. Vzniká hlavně u dětí či dospívajících. Projevuje se kožní vyrážkou - zarudlými vyvýšenými pupínky (papuly), které jsou však poměrně malé, proto se často přirovnávají k dešťovým kapkám či slzám. Zpravidla se objevují na trupu, rukách a nohách a naopak se téměř nikdy neprojevují na nehtech, dlaních či ploskách nohou. Ani tato forma není bolestivá a nesvědí, pokud nedochází ke zhoršení stavu.
Inverzní psoriáza vzniká v kožních záhybech jako je podpaží, pod prsy, v břišních záhybech, pupíku, na krku a také v oblasti třísel a pozadí. Projevuje se silnými červenými ložisky suché kůže, často i mokvavými puchýřky v záhybech kůže. Typická ložiska suché šupinaté kůže se prakticky nevyskytují. Tato forma ohrožuje především obéznější lidi a je výrazně bolestivější. Kůže velmi často pálí a vyžaduje léčbu lékařem. Psoriatici s tímto druhem lupénky mají větší náchylnost ke vzniku kvasinkových infekcí.
Pustulózní psoriáza je poměrně vzácná a objevuje se u dospělých. Projevuje se malými puchýřky, které jsou naplněné hnisem. Tyto pustuly se vyskytují na dlaních, ploskách nohou a konečcích prstů. Často je doprovází zimnice, horečka, nevolnost a zrychlený tep. Takovou situaci nepodceňujte, vyžaduje hospitalizaci.
Erytrodermická psoriáza je nejzávažnějším typem lupénky. Nemoc je při této formě rozšířená po celém těle, ložiska bolí a svědí. Kůže se olupuje po cárech (nikoli po šupinkách). Doprovodnými projevy jsou teploty, zimomřivost, zrychlení tepu, dehydratace a otoky. Tento druh lupénky není dlouhodobý, vzniká náhle, a to buď jako prudké zhoršení jiného druhu psoriázy, anebo jako důsledek náhlého přerušení léčby. Vyžaduje okamžitou hospitalizaci, protože je to život ohrožující choroba - hrozí ztráta bílkovin, dehydratace a rozsáhlý zánět.
Psoriáza nehtů se projevuje až u 50 % osob trpících lupénkou a až u 80 % lidí s psoriatickou artritidou. Objevuje se na nehtových ploténkách a v důsledku této choroby dochází k dolíčkování, žlutým či hnědým skvrnám, deformaci nehtů a drolení kůže pod nehtovým lůžkem. V horších případech může dojít k odpadnutí nehtu od nehtového lůžka.
Kloubní typ je známý spíše jako psoriatická artritida. Tato forma postihuje až 25 % pacientů s lupénkou a objevuje se především na malých kloubech rukou a nohou. Klouby jsou oteklé, bolestivé a po delší nečinnosti ztuhlé (například ráno po probuzení). Při této formě si můžete ulevit od bolesti pomocí mastí, ale léčbu kloubů musí řídit revmatolog.