Lupénkou trpí každý padesát Čech, jedná se tedy o poměrně rozšířené onemocnění. Ačkoli se zpravidla projevuje v okolí velkých kloubů, kde je pokožka často namáhaná (lokty, kolena, zápěstí), může se objevit také v záhybech těla a okolí genitálií. Nejčastěji se u psoriatika lupénka začne objevovat i na dalších částech těla, ale jsou i případy, kdy člověk žádné projevy lupénky na končetinách či dalších částech těla nemá a postihnou opravdu jen genitálie a jejich okolí. Zpravidla lupénka genitálu a anální oblasti trápí kojence a malé děti, projevit se však může i u dospělých.
Psoriáza genitálu vypadá stejně jako jinde na těle. Jedná se o menší či větší ložiska se zarudlými okraji a stříbrnými šupinkami, které odpadávají. Může se však stát, že se projeví jiná forma lupénky (inverzní, pustulózní).
Lupénka vyskytující se na genitáliích a konečníku bývá často zaměněna za jiné onemocnění (vaginální kvasinková infekce, genitální opar apod.), proto se vždy poraďte s odborníkem. Pokud však lupénkou trpíte na jiné části těla a v genitální oblasti zpozorujete zarudlou, podrážděnou či šupinkatou kůži, je pravděpodobné, že se jedná právě o projev psoriázy.
Oblast genitálií je citlivá, protože zde máme velmi jemnou kůži, tomu musí být přizpůsobena léčba. Jako prevence poslouží nošení volného bavlněného spodního prádla, nošení volnějšího oblečení (u žen např. sukně a šaty) a naopak se vyhýbat upnutým kalhotám. Prospěšné jsou také sedací koupele postižené oblasti. Do vlažné vody přidejte hydratační krém, který na lupénku používáte, případně ovesné mléko/vločky, bylinky dle doporučení lékaře, sůl z Mrtvého moře či ichtamol. Po koupeli se vždy šetrně, ale důkladně osušte a následně pokožku namažte krémem či mastí s hydratačním a/nebo protizánětlivým účinkem. I na lupénku v oblasti genitálií můžete použít Epaderm Cream či Epaderm Ointment.